Provize realitní kanceláři – tahání peněz z klientů, nebo zasloužený poplatek?

Domů Realitní blog Provize realitní kanceláři – tahání peněz z klientů, nebo zasloužený poplatek?
Provize realitní kanceláři – tahání peněz z klientů, nebo zasloužený poplatek?

Chcete koupit nemovitost, ale nechce sem vám platit provize? Máte pocit, že provizní systém pouze tahá peníze z vás, klientů? Jste přesvědčeni, že koupě či prodej nemovitosti je jednoduchá záležitost, kterou zvládnete sami? Ale co když je to jinak.

Provize je ve skutečnosti odměna realitní společnosti za kvalitně odvedenou práci. Všechny seriózní realitní kanceláře v okolí mají nastavenou provizi ve výši 5%. Pokud jste někde narazili na nabídku s provizí 3%, věřte, že to bude mít nějaký „háček“. Takové realitky zpravidla účtují „pouhé“ 3% provize, ale jak kupujícímu, tak i prodávajícímu. I když je to z počátku lákavé, může se takové jednání promítnout v konečné částce nemovitosti.

Zdá se vám to složité? Realitní kancelář TAJOVSKÝ reality dbá na to, aby klienti vždy přesně věděli, jakou provizní částku za obchod zaplatí. Než s námi smlouvu podepíšete, vše se dozvíte. Na rovinu a „bez háčků“.

Pojďme si proto vysvětlit, proč se vlastně provize platí, kdo ji platí a také jakou výši provize můžete očekávat u vámi vyhlídnuté nemovitosti.

 

Přesvědčit se o výhodách realitní kanceláře

 

Kdo provizi zaplatí a proč?

Podle nového realitního zákona platí provizi prodávající. Na jižní Moravě se můžete někdy ještě stále setkat s tím, že provizi platí kupující. Je třeba si uvědomit, že se z pohledu kupující jedná stále o tu samou částku, tedy kupní cenu včetně všech poplatků, kterou je ochoten za danou nemovitost zaplatit.
Je to cena za služby, které pro prodávajícího realitní kancelář vyřídí, oběhá a vyjedná. Klient se nemusí o nic starat. Stačí se jen dostavit do naší kanceláře, podepsat připravenou smlouvu, a nemovitost je jeho. Nemusí řešit žádné problémy a komplikace. Realitní kancelář TAJOVSKÝ se postará o to, aby celý obchod i převedení vlastníků bylo zcela bezproblémové.

 

Co všechno je v ceně provize:

  • Potřebujete vyjednat hypotéku? Doporučíme vám spolehlivé finanční poradce. S vybraným poradcem pak zajistíme komunikaci pro rychlé a bezproblémové vyřízení úvěru.

  • Pro nekomplikované schválení úvěru vám doporučíme spolupracující odhadce.

  • Zajistíme vypracování budoucí kupní smlouvy a následné kupní smlouvy advokátní kanceláří, a také advokátní úschovu kupní ceny u částky nad 500.000 Kč.

  • Zajistíme ověření podpisů na smlouvách, vložíme je za vás do katastru nemovitostí a vyřídíme veškeré náležité úkony s tím spojené.

  • S tím souvisí i úhrada poplatku za návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, který vždy hradíme my. V případě financování koupě nemovitosti úvěrem hradíme i poplatek za vklad zástavního práva pro úvěrující banku a to případě, že je provize vyšší než 100.000,- Kč.

  • Postaráme se o předávací protokol k nemovitosti i přepis energií. Připravíme a vyplníme formuláře, a po opatření podpisy je zašleme příslušným společnostem (elektřina, voda, zemní plyn).

  • Zajistíme vám veškerou komunikaci na úřadech, a kde to bude možné, tam za vás potřebné úkony rovnou vyřídíme.

  • Zajistíme Vám odborníky pro vyhotovení průkazu energetické náročnosti.

Podepisovat a ověřovat smlouvy můžete hned na dvou místech. První je kancelář TAJOVSKÝ reality v Boskovicích, druhá možnost je v advokátní kanceláři v Brně. Dbáme na to, abychom kupujícím usnadnili veškeré úkony s koupí nemovitosti a s jejich drobnou součinností obstarali jejich nový domov od A do Z.

 

Jaká výše provize se týká právě vás?

Výše provize je předem ujednána smluvně. Proto ještě před podpisem vaší smlouvy přesně víte, jakou výši provize zaplatíte. Vypočítává se v procentech z ceny kupované nemovitosti a pohybuje od 3% do 5% + sazba DPH. Standardně však výše provize činí 5%.

Existují však výjimky. Pokud prodáváte nemovitost do 1.000.000,- Kč, pak se provize nepočítá na procenta, ale stanoví se pevná sazba, např. 50.000,- Kč + DPH. Nemusíte se proto bát, že když budete kupovat nemovitost s nižší částkou, zaplatíte při tom nesmyslnou provizi. Jak jsme si řekli již výše, provize má především pokrýt kvalitní a spolehlivou práci realitní kanceláře. Není to nástroj na okrádání klientů, jak si někteří stále mylně myslí.

Může se stát, že se hodnota nemovitosti pohybuje ještě mnohem níže. Pokud se jedná např. o nemovitost s kupní cenou 400.000,- Kč, je možné výši provize zcela výjimečně dojednat individuálně.

Co když budete patřit k druhé extrémní variantě? Pokud se cena nemovitosti pohybuje např. až kolem 8.000.000,- Kč, bylo by zcela nelogické zaplatit 5% provizi. Výše poplatku by se pak vyšplhala na dalších 600.000,- Kč. Proto i v těchto případech jedná naše realitní společnost s klientem o výši provize individuálně.

Nyní již máte dostatek informací, abyste poznali, že koupě nemovitosti není jednoduchá záležitost. Při tomto obchodu na vás může čekat plno úskalí a nečekaných komplikací. Výše provize je snesitelný poplatek, který vám zajistí veškerý komfort a bezpečné zakoupení vaší vysněné nemovitosti.

 

Tyto starosti raději přenechat na realitní kanceláři

Další nabídky

Zobrazit vše
Zjistit cenu své nemovitosti