Právo a finance | 10.07.2024

Úschova peněz: Jaké typy úschovy existují a opravdu ji potřebujete?

Co úschova obnáší a proč má smysl ji využít?

Dle zkušeností naší kanceláře TAJOVSKÝ reality je obchod bez zajištění úschovy v dnešní době už téměř nepředstavitelný. Úschovy se staly běžnou součástí našich služeb.

Prodávající díky úschově získá záruku, že kupující skutečně disponuje financemi na nákup nemovitosti a že kupní smlouva nepůjde na katastr dřív, než jsou peníze v úschově u třetí nezávislé osoby. Pro kupujícího naopak úschova znamená jistotu, že za své peníze získá vytoužený byt, rodinný dům či pozemek. A zároveň že prodávající s penězi nezmizí nebo je nedostane dřív, než je nemovitost na kupujícího přepsaná a případně vymazaná hypotéka prodávajícího.

Kupující se však vlastníkem nemovitosti nestává podpisem kupní smlouvy, ale až s převodem vlastnických práv. Katastrální úřad tedy musí do 30 dnů od podání návrhu zapsat kupní smlouvu do katastru nemovitostí, který má minimálně 20denní ochrannou lhůtu, kdy nemůže zápis provést. Celý proces tedy trvá několik týdnů a obě strany mohou být v nejistotě, co bude s jejich nemovitostmi či pozemky.

Právě proto je třeba milionové finance na nákup nemovitosti bezpečně uložit tak, aby byly obě strany kryty, nikdo nebyl zvýhodněn a předešlo se nepříjemným situacím či dokonce soudním dohrám.

 

Průběh úschovy a převod nemovitosti

Celý proces většinou probíhá tak, že společně s kupní smlouvou podepíšete smlouvu o úschově a kupující na jejím základě odešle peníze do úschovy. Jakmile jsou peníze v úschově, je možné kupní smlouvu odeslat na katastrální úřad. V momentě, kdy katastrální úřad provede zápis a vlastníkem se stane kupující, obdrží advokát (či jiná příslušná osoba) vyrozumění o provedení zápisu vlastnického práva do katastru a poté odešle peníze na účet prodávajícího. Tak si můžete zajistit nejbezpečnější možný převod prostředků při prodeji a koupi vašeho bydlení.

 

Existují 4 základní druhy úschovy:

- advokátní

- bankovní

- notářské

- realitní

Advokátní úschovy

„Tento typ úschovy v naší realitní kanceláři využíváme nejčastěji. Vše řešíme s advokáty, kteří pro nás zajišťují smlouvy,“ říká Ing. Jan Tajovský z TAJOVSKÝ reality a dodává: „Jedná se vždy o prověřené kanceláře, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme a u všech máme podmínky nastavené stejně. Ročně takových případů řešíme zhruba sto. Vše zaštiťujeme a dojednáváme tak, aby byl průběh precizní, bezpečný a fér pro prodávajícího i kupujícího. Česká advokátní komora navíc vytvořila pro advokáty tzv. elektronickou knihu úschov s povinností hlásit veškeré prováděné úschovy.“

Základem je vždy výběr seriózní realitní kanceláře, která realizuje řadu obchodů ročně – ať řešíte prodej bytu, prodej pozemku nebo třeba chaty a chalupy. Pak lze předpokládat, že se nevystavujete riziku a vaše finance i nemovitost jsou v bezpečí.

„Pokud klient trvá na jiném typu úschovy než advokátní, pak si ji hradí sám. Tyto případy ale moc časté nejsou,“ doplnil Ing. Tajovský.

Bankovní úschovy

Jejich hlavní výhodou je, že prakticky nehrozí nebezpečí, že peníze např. někdo zpronevěří a přijdete o ně. Bankovní domy nesou odpovědnost za nakládání s uloženými finančními prostředky a bývají do značné míry kryté, vysoce pojištěné a kontrolované státními institucemi.

Naopak nevýhodou může být cena, která bývá vyšší než u advokátních kanceláří. Banky také většinou mají předem nastavené podmínky smlouvy o úschově a nebývají ochotny přistoupit k úpravám.

Zpravidla se také jedná o náročný administrativní proces, který je na rozdíl od advokátní úschovy zdlouhavý.

Notářské úschovy

Opět se jedná o poměrně bezpečný převod financí při prodeji nemovitosti. Odpovědnost za uloženou finanční částku nese notář, přesto určitá možnost na zpronevěření peněz existuje. Tento typ úschovy provází poměrně náročný proces přípravy i realizace. Musíte podstoupit minimálně dvě návštěvy notáře, kdy domlouváte podmínky úschovy a poté přímo sepisujete obsáhlý notářský zápis.

Realitní úschovy

Jednou z možností je rovněž uložení peněz přímo u realitní kanceláře. V současnosti však dle platné legislativy nesmějí realitky tuto službu samy nabízet a poskytnout ji mohou jen v případě, kdy o ni klient sám písemně požádá.

Peníze, stejně jako u ostatních typů úschov, musí být uloženy na samostatném účtu. Toto řešení úschovy se ale běžně nedoporučuje.

Z našich zkušeností doporučujeme možnost úschovy během realitního obchodu vždy využít a nešetřit na ní. Jedná se o vyvážený smluvní vztah, který vám zajistí bezpečný průběh obchodu, tak abyste ve výsledku nepřišli o nemovitost nebo o velkou finanční částku.

Ing. Jan Tajovský
Vystudoval jsem VUT na Stavební fakultě v Brně a své znalosti jsem dále rozvíjel na stáži v Rakousku. Práce v oboru nemovitostí byl můj dlouhodobý sen. Aby také ne, když jsem mohl navázat na rodinnou tradici. V roce 2008 jsme založili naši realitní kancelář, která se každým rokem posouvá vpřed.

Další nabídky

Zobrazit vše

Podobné články

Právo a finance |  15.08.2024
Investice do nemovitostí je v Česku jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zhodnocovat peníze a ochránit je před inflací. Zároveň představuje jednu z možností, jak s minimem rizika finančně zajistit sebe, rodinu a případně i potomky. Tento typ investice s sebou nese řadu výhod. Než se však do investování pustíte, je třeba zvážit i celou řadu dalších faktorů a především se poradit s odborníky, kteří se na realitním trhu dlouhodobě pohybují.
Právo a finance |  03.06.2024
Vysnili jste si svůj rodinný dům či rezidenci a rozhodli jste se stavět? Pak vás čeká jeden z nejzásadnějších kroků – výběr a nákup vhodného pozemku. Z naší zkušenosti můžeme říct, že se jedná o jednu z největších výzev v oblasti nemovitostí vůbec. Proto jsme si pro vás připravili několik rad a kroků, jak v praxi postupovat.
Právo a finance |  21.02.2024
Katastr nemovitostí je především velmi cenný zdroj informací o všech nemovitostech v ČR. Najdete v něm jejich soupis s bližším popisem, ale také informace o tom, kdo vlastní např. sousední byt, okolní stavby i pozemky napříč celou republikou. Nebo vás zajímají geometrické plány, existence věcného břemena na nemovitosti, zástava či kolaudační rozhodnutí? Nahlížení do katastru nemovitostí je veřejně přístupné každému – odborníkům na prodej nemovitostí i laické veřejnosti, zdarma a bez registrace.
Právo a finance |  03.01.2024
Vyplatí se pronajímat byt bez realitky, nebo naopak s pomocí zkušeného odborníka? Jak si dobře nastavit nájemní smlouvu a prověřit zájemce o bydlení ve vaší nemovitosti, abyste našli kvalitního nájemníka, který plní závazky? A musíte při pronájmu řešit i katastr? Na základě šestnáctileté praxe naší kanceláře TAJOVSKÝ reality vám poradíme, na co si dát pozor, a proč si díky realitní kanceláři ušetříte nejen čas a starosti, ale také peníze.
Právo a finance |  10.05.2023
Zjištění majitele nemovitosti lze snadno provést online prostřednictvím webu ČÚZK. Na stránce cuzk.cz můžete zdarma nahlížet do katastru nemovitostí, vyhledávat podle adresy či čísla parcely a získat základní údaje o nemovitostech. Pro detailnější informace, jako je výpis z katastru, je však služba zpoplatněna. Online přístup je rychlý, dostupný 24/7 a využíván širokou škálou uživatelů.
Právo a finance |  08.02.2020
Družstevní byty začínají být opět populární, proto jsme Vám sepsali vše, na co si dát pozor a jak je to s hypotékou u družstevních bytů.
Právo a finance |  06.11.2019
Jak se zorientovat v katastru nemovitostí, co vše v něm naleznete a proč Vám katastr může dost věcí usnadnit? Ukážeme Vám vše, co v katastru nemovitostí naleznete v pár jednoduchých bodech.
Právo a finance |  02.10.2019
Tečkou za stavbou nebo rekonstrukcí nemovitosti je kolaudace, pokud tento krok přeskočíte, dům se považuje za nedokončený a může to vést k problémům například u pojišťoven. Kolik kolaudace stojí a jak na ni? S tím Vám rádi poradíme v tomto článku.
Právo a finance |  02.05.2019
Budoucí majitelé často podceňují obsah rezervační či kupní smlouvy a nedbají na právní prověření nemovitosti. Přitom tyto závady lze včas odhalit. Nevsázejte jen na slova prodávajícího, my Vám ukážeme na co si dát pozor.
Právo a finance |  05.04.2019
Při pořízení bytu či domu nesmí kupující zapomínat na daň z nabytí nemovitosti, kterou je povinen hradit. Existují případy, kdy je nový majitel nemovitosti od tohoto výdaje osvobozen a my Vám prozradíme potřebné podmínky pro tuto úlevu.
Právo a finance |  02.12.2018
Chcete budovat pasivní příjem? Máte peníze navíc, ale nevíte, kam je uložit? Investice do nemovitostí je pořád jedna z nejlepších a nejstabilnějších variant. Ukážeme Vám základní kroky, jak na investování do nemovitostí z pohledu dlouholeté realitní kanceláře.
Právo a finance |  03.11.2018
Reálná výše provize realitních kanceláří? Chcete koupit či prodat nemovitost, ale provize realitní kanceláře Vám přijde vysoká? Ukážeme Vám vše, co se v provizi skrývá a kolik práce za prodejem či koupí nemovitosti vůbec je.
Právo a finance |  01.10.2018
Víme opravdu, jak správně formulovat poptávku a následně jednat tak, aby koupě proběhla bezpečně a bezproblémově? To vše si povíme a shrneme v následujících řádcích.
Právo a finance |  01.09.2018
Získání hypotéky se opět více komplikuje a podmínky zpřísňují. Co vše potřebujete splnit a jaké jsou změny? Česká národní banka v létě vydala doporučení, my Vám je shrneme.

Instagram

Novinky v naší nabídce a další zajímavý obsah naleznete
na našich sociálních sítích a webu!

 

Zjistit cenu své nemovitosti