Právo a finance | 03.11.2018

Provize realitní kanceláři – tahání peněz z klientů, nebo zasloužený poplatek?

Chcete koupit nemovitost, ale nechce sem vám platit provize? Máte pocit, že provizní systém pouze tahá peníze z vás, klientů? Jste přesvědčeni, že koupě či prodej nemovitosti je jednoduchá záležitost, kterou zvládnete sami? Ale co když je to jinak.

Provize je ve skutečnosti odměna realitní společnosti za kvalitně odvedenou práci. Všechny seriózní realitní kanceláře v okolí mají nastavenou provizi ve výši 5%. Pokud jste někde narazili na nabídku s provizí 3%, věřte, že to bude mít nějaký „háček“. Takové realitky zpravidla účtují „pouhé“ 3% provize, ale jak kupujícímu, tak i prodávajícímu. I když je to z počátku lákavé, může se takové jednání promítnout v konečné částce nemovitosti.

Zdá se vám to složité? Realitní kancelář TAJOVSKÝ reality dbá na to, aby klienti vždy přesně věděli, jakou provizní částku za obchod zaplatí. Než s námi smlouvu podepíšete, vše se dozvíte. Na rovinu a „bez háčků“.

Pojďme si proto vysvětlit, proč se vlastně provize platí, kdo ji platí a také jakou výši provize můžete očekávat u vámi vyhlídnuté nemovitosti.

Kdo provizi zaplatí a proč?

Podle nového realitního zákona platí provizi prodávající. Na jižní Moravě se můžete někdy ještě stále setkat s tím, že provizi platí kupující. Je třeba si uvědomit, že se z pohledu kupující jedná stále o tu samou částku, tedy kupní cenu včetně všech poplatků, kterou je ochoten za danou nemovitost zaplatit.
Je to cena za služby, které pro prodávajícího realitní kancelář vyřídí, oběhá a vyjedná. Klient se nemusí o nic starat. Stačí se jen dostavit do naší kanceláře, podepsat připravenou smlouvu, a nemovitost je jeho. Nemusí řešit žádné problémy a komplikace. Realitní kancelář TAJOVSKÝ se postará o to, aby celý obchod i převedení vlastníků bylo zcela bezproblémové.

Co vše je v ceně provize:

  • Potřebujete vyjednat hypotéku? Doporučíme vám spolehlivé finanční poradce. S vybraným poradcem pak zajistíme komunikaci pro rychlé a bezproblémové vyřízení úvěru.

  • Pro nekomplikované schválení úvěru vám doporučíme spolupracující odhadce.

  • Zajistíme vypracování budoucí kupní smlouvy a následné kupní smlouvy advokátní kanceláří, a také advokátní úschovu kupní ceny u částky nad 500.000 Kč.

  • Zajistíme ověření podpisů na smlouvách, vložíme je za vás do katastru nemovitostí a vyřídíme veškeré náležité úkony s tím spojené.

  • S tím souvisí i úhrada poplatku za návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, který vždy hradíme my. V případě financování koupě nemovitosti úvěrem hradíme i poplatek za vklad zástavního práva pro úvěrující banku a to případě, že je provize vyšší než 100.000,- Kč.

  • Postaráme se o předávací protokol k nemovitosti i přepis energií. Připravíme a vyplníme formuláře, a po opatření podpisy je zašleme příslušným společnostem (elektřina, voda, zemní plyn).

  • Zajistíme vám veškerou komunikaci na úřadech, a kde to bude možné, tam za vás potřebné úkony rovnou vyřídíme.

  • Zajistíme Vám odborníky pro vyhotovení průkazu energetické náročnosti.

Podepisovat a ověřovat smlouvy můžete hned na dvou místech. První je kancelář TAJOVSKÝ reality v Boskovicích, druhá možnost je v advokátní kanceláři v Brně. Dbáme na to, abychom kupujícím usnadnili veškeré úkony s koupí nemovitosti a s jejich drobnou součinností obstarali jejich nový domov od A do Z.

Jaká výše provize se týká právě vás?

Výše provize je předem ujednána smluvně. Proto ještě před podpisem vaší smlouvy přesně víte, jakou výši provize zaplatíte. Vypočítává se v procentech z ceny kupované nemovitosti a pohybuje od 3% do 5% + sazba DPH. Standardně však výše provize činí 5%.

Existují však výjimky. Pokud prodáváte nemovitost do 1.000.000,- Kč, pak se provize nepočítá na procenta, ale stanoví se pevná sazba, např. 50.000,- Kč + DPH. Nemusíte se proto bát, že když budete kupovat nemovitost s nižší částkou, zaplatíte při tom nesmyslnou provizi. Jak jsme si řekli již výše, provize má především pokrýt kvalitní a spolehlivou práci realitní kanceláře. Není to nástroj na okrádání klientů, jak si někteří stále mylně myslí.

Může se stát, že se hodnota nemovitosti pohybuje ještě mnohem níže. Pokud se jedná např. o nemovitost s kupní cenou 400.000,- Kč, je možné výši provize zcela výjimečně dojednat individuálně.

Co když budete patřit k druhé extrémní variantě? Pokud se cena nemovitosti pohybuje např. až kolem 8.000.000,- Kč, bylo by zcela nelogické zaplatit 5% provizi. Výše poplatku by se pak vyšplhala na dalších 600.000,- Kč. Proto i v těchto případech jedná naše realitní společnost s klientem o výši provize individuálně.

Nyní již máte dostatek informací, abyste poznali, že koupě nemovitosti není jednoduchá záležitost. Při tomto obchodu na vás může čekat plno úskalí a nečekaných komplikací. Výše provize je snesitelný poplatek, který vám zajistí veškerý komfort a bezpečné zakoupení vaší vysněné nemovitosti.

Marketingové oddělení

Další nabídky

Zobrazit vše

Podobné články

Právo a finance |  15.08.2024
Investice do nemovitostí je v Česku jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zhodnocovat peníze a ochránit je před inflací. Zároveň představuje jednu z možností, jak s minimem rizika finančně zajistit sebe, rodinu a případně i potomky. Tento typ investice s sebou nese řadu výhod. Než se však do investování pustíte, je třeba zvážit i celou řadu dalších faktorů a především se poradit s odborníky, kteří se na realitním trhu dlouhodobě pohybují.
Právo a finance |  10.07.2024
Při každém prodeji či nákupu nemovitosti je jedním z důležitých kroků úschova peněz. Řada lidí by se tomuto úkonu ráda vyhnula, aby ušetřili náklady ve výši několika tisíc korun, zejména pokud prodej probíhá bez realitky. Mnohdy ani nevěří v bezpečnost úschovy. V tomto článku vám vysvětlíme, jak úschovy fungují, proč je důležité jich využít, jaké existují typy a podíváme se také na jejich výhody i nevýhody.
Právo a finance |  03.06.2024
Vysnili jste si svůj rodinný dům či rezidenci a rozhodli jste se stavět? Pak vás čeká jeden z nejzásadnějších kroků – výběr a nákup vhodného pozemku. Z naší zkušenosti můžeme říct, že se jedná o jednu z největších výzev v oblasti nemovitostí vůbec. Proto jsme si pro vás připravili několik rad a kroků, jak v praxi postupovat.
Právo a finance |  21.02.2024
Katastr nemovitostí je především velmi cenný zdroj informací o všech nemovitostech v ČR. Najdete v něm jejich soupis s bližším popisem, ale také informace o tom, kdo vlastní např. sousední byt, okolní stavby i pozemky napříč celou republikou. Nebo vás zajímají geometrické plány, existence věcného břemena na nemovitosti, zástava či kolaudační rozhodnutí? Nahlížení do katastru nemovitostí je veřejně přístupné každému – odborníkům na prodej nemovitostí i laické veřejnosti, zdarma a bez registrace.
Právo a finance |  03.01.2024
Vyplatí se pronajímat byt bez realitky, nebo naopak s pomocí zkušeného odborníka? Jak si dobře nastavit nájemní smlouvu a prověřit zájemce o bydlení ve vaší nemovitosti, abyste našli kvalitního nájemníka, který plní závazky? A musíte při pronájmu řešit i katastr? Na základě šestnáctileté praxe naší kanceláře TAJOVSKÝ reality vám poradíme, na co si dát pozor, a proč si díky realitní kanceláři ušetříte nejen čas a starosti, ale také peníze.
Právo a finance |  10.05.2023
Zjištění majitele nemovitosti lze snadno provést online prostřednictvím webu ČÚZK. Na stránce cuzk.cz můžete zdarma nahlížet do katastru nemovitostí, vyhledávat podle adresy či čísla parcely a získat základní údaje o nemovitostech. Pro detailnější informace, jako je výpis z katastru, je však služba zpoplatněna. Online přístup je rychlý, dostupný 24/7 a využíván širokou škálou uživatelů.
Právo a finance |  08.02.2020
Družstevní byty začínají být opět populární, proto jsme Vám sepsali vše, na co si dát pozor a jak je to s hypotékou u družstevních bytů.
Právo a finance |  06.11.2019
Jak se zorientovat v katastru nemovitostí, co vše v něm naleznete a proč Vám katastr může dost věcí usnadnit? Ukážeme Vám vše, co v katastru nemovitostí naleznete v pár jednoduchých bodech.
Právo a finance |  02.10.2019
Tečkou za stavbou nebo rekonstrukcí nemovitosti je kolaudace, pokud tento krok přeskočíte, dům se považuje za nedokončený a může to vést k problémům například u pojišťoven. Kolik kolaudace stojí a jak na ni? S tím Vám rádi poradíme v tomto článku.
Právo a finance |  02.05.2019
Budoucí majitelé často podceňují obsah rezervační či kupní smlouvy a nedbají na právní prověření nemovitosti. Přitom tyto závady lze včas odhalit. Nevsázejte jen na slova prodávajícího, my Vám ukážeme na co si dát pozor.
Právo a finance |  05.04.2019
Při pořízení bytu či domu nesmí kupující zapomínat na daň z nabytí nemovitosti, kterou je povinen hradit. Existují případy, kdy je nový majitel nemovitosti od tohoto výdaje osvobozen a my Vám prozradíme potřebné podmínky pro tuto úlevu.
Právo a finance |  02.12.2018
Chcete budovat pasivní příjem? Máte peníze navíc, ale nevíte, kam je uložit? Investice do nemovitostí je pořád jedna z nejlepších a nejstabilnějších variant. Ukážeme Vám základní kroky, jak na investování do nemovitostí z pohledu dlouholeté realitní kanceláře.
Právo a finance |  01.10.2018
Víme opravdu, jak správně formulovat poptávku a následně jednat tak, aby koupě proběhla bezpečně a bezproblémově? To vše si povíme a shrneme v následujících řádcích.
Právo a finance |  01.09.2018
Získání hypotéky se opět více komplikuje a podmínky zpřísňují. Co vše potřebujete splnit a jaké jsou změny? Česká národní banka v létě vydala doporučení, my Vám je shrneme.

Instagram

Novinky v naší nabídce a další zajímavý obsah naleznete
na našich sociálních sítích a webu!

 

Zjistit cenu své nemovitosti