Právo a finance | 05.04.2019

Daň z nabytí nemovitosti. Kdo je od ní osvobozen?

Při pořízení bytu či domu nesmí kupující zapomínat na daň z nabytí nemovitosti, kterou je povinen od ledna 2016 hradit. Existuje několik případů, kdy je nový majitel od tohoto výdaje osvobozen. Stát zvýhodňuje především ty, kteří se rozhodli investovat do novostavby.

Družstva a novostavby

Daň z nabytí nemovitosti se netýká koupě bytu či domu, pokud k ní dojde v prvních pěti letech užívání stavby. Stejnou výjimku tvoří také nástavby, přístavby a další obyvatelné jednotky, které vznikly pouhou stavební úpravou.

Vždy jde o první převod majetku uskutečněný nejpozději pět let od okamžiku, kdy je možné stavbu užívat k bydlení. Časově ohraničená není pouze třetí výjimka ze zákona – převod družstevní nemovitosti do vlastnictví jednotlivých členů družstva.

Kolik zaplatíte?

Výpočet daně z nabytí nemovitosti se řídí několika parametry – prodejní cenou nemovitosti a způsobem, kterým byla stanovena cena kupní. Ta může vycházet ze znaleckého posudku nebo ze stanoviska finančního úřadu, který určí směrnou hodnotu.

Na internetu najdete několik kalkulaček, které vám po zadání uvedených hodnot vypočítají výši daně z nabytí nemovitosti. Spolehlivým a jednoduchým nástrojem je například kalkulačka na webu www.penize.cz : http://bit.ly/kalkulackadane.

Jeden příklad za všechny

Výpočet daně si můžeme předvést na modelovém příkladu. Uvažujme o bytě nabízeném za 2 000 000 korun, jehož kupní cenu stanovil znalec odborným posudkem na 1 500 000 korun. Náklady na posudek jsou 5 000 korun. Daň z nabytí nemovitých věcí je v tomto případě 79 800 korun.

Jedná se o 4 procenta ze základu daně, který je tvořen nabývací hodnotou nemovitosti (v tomto případě 2 000 000 Kč) sníženou o náklady jako například cena znaleckého posudku (nyní 5 000 Kč).

Výpočet: 4 % z 1 995 000 Kč = 79 800 Kč

 

Pokud byste se rozhodli nevyužít služby znalce a nechali stanovení kupní ceny na finančním úřadu (takzvaná směrná hodnota), postupuje se při výpočtu daně obdobným způsobem, pouze odpadají vedlejší náklady jako cena posudku, které je třeba odečítat od nabývací hodnoty nemovitosti.

U bytu s prodejní cenou 2 000 000 korun, jehož kupní cenu stanovil finanční úřad směrnou hodnotou na 1 650 000 korun, je daň z nabytí nemovité věci 80 000 korun.

Výpočet: 4 % z 2 000 000 Kč = 80 000 Kč

 

Ať už se rozhodnete využít služby odborného znalce, nebo svěříte ohodnocení do rukou finančního úřadu – tedy státu, neuniknete byrokratickému kolečku a především nemalé částce, která náklady na vaše vysněné bydlení navýší.

I v takových případech je pro kupujícího velkou úlevou obrátit se na realitní kancelář, která v prvním kroku nejen že najde TU nemovitost, kterou tak hledáte, ale především vám usnadní úřední a obchodní procesy spojené s koupí nemovitosti.

Na závěr je dobré připomenout, že plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je od 1. ledna 2016 vždy kupující, do té doby tomu bylo naopak – daň platil prodávající. Daň z nabytí nemovitosti nahradila v lednu 2014 daň z převodu nemovitosti, která byla součástí, lidově řečeno, trojdaně.

Ta zahrnovala kromě zmíněné daně také daň dědickou a daň darovací, jež jsou od roku 2014 vnímány jako bezúplatné nabytí a bezúplatný převod. Daň z nabytí nemovitosti zůstává přínosem do státní kasy České republiky.

Marketingové oddělení

Další nabídky

Zobrazit vše

Podobné články

Právo a finance |  15.08.2024
Investice do nemovitostí je v Česku jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zhodnocovat peníze a ochránit je před inflací. Zároveň představuje jednu z možností, jak s minimem rizika finančně zajistit sebe, rodinu a případně i potomky. Tento typ investice s sebou nese řadu výhod. Než se však do investování pustíte, je třeba zvážit i celou řadu dalších faktorů a především se poradit s odborníky, kteří se na realitním trhu dlouhodobě pohybují.
Právo a finance |  10.07.2024
Při každém prodeji či nákupu nemovitosti je jedním z důležitých kroků úschova peněz. Řada lidí by se tomuto úkonu ráda vyhnula, aby ušetřili náklady ve výši několika tisíc korun, zejména pokud prodej probíhá bez realitky. Mnohdy ani nevěří v bezpečnost úschovy. V tomto článku vám vysvětlíme, jak úschovy fungují, proč je důležité jich využít, jaké existují typy a podíváme se také na jejich výhody i nevýhody.
Právo a finance |  03.06.2024
Vysnili jste si svůj rodinný dům či rezidenci a rozhodli jste se stavět? Pak vás čeká jeden z nejzásadnějších kroků – výběr a nákup vhodného pozemku. Z naší zkušenosti můžeme říct, že se jedná o jednu z největších výzev v oblasti nemovitostí vůbec. Proto jsme si pro vás připravili několik rad a kroků, jak v praxi postupovat.
Právo a finance |  21.02.2024
Katastr nemovitostí je především velmi cenný zdroj informací o všech nemovitostech v ČR. Najdete v něm jejich soupis s bližším popisem, ale také informace o tom, kdo vlastní např. sousední byt, okolní stavby i pozemky napříč celou republikou. Nebo vás zajímají geometrické plány, existence věcného břemena na nemovitosti, zástava či kolaudační rozhodnutí? Nahlížení do katastru nemovitostí je veřejně přístupné každému – odborníkům na prodej nemovitostí i laické veřejnosti, zdarma a bez registrace.
Právo a finance |  03.01.2024
Vyplatí se pronajímat byt bez realitky, nebo naopak s pomocí zkušeného odborníka? Jak si dobře nastavit nájemní smlouvu a prověřit zájemce o bydlení ve vaší nemovitosti, abyste našli kvalitního nájemníka, který plní závazky? A musíte při pronájmu řešit i katastr? Na základě šestnáctileté praxe naší kanceláře TAJOVSKÝ reality vám poradíme, na co si dát pozor, a proč si díky realitní kanceláři ušetříte nejen čas a starosti, ale také peníze.
Právo a finance |  10.05.2023
Zjištění majitele nemovitosti lze snadno provést online prostřednictvím webu ČÚZK. Na stránce cuzk.cz můžete zdarma nahlížet do katastru nemovitostí, vyhledávat podle adresy či čísla parcely a získat základní údaje o nemovitostech. Pro detailnější informace, jako je výpis z katastru, je však služba zpoplatněna. Online přístup je rychlý, dostupný 24/7 a využíván širokou škálou uživatelů.
Právo a finance |  08.02.2020
Družstevní byty začínají být opět populární, proto jsme Vám sepsali vše, na co si dát pozor a jak je to s hypotékou u družstevních bytů.
Právo a finance |  06.11.2019
Jak se zorientovat v katastru nemovitostí, co vše v něm naleznete a proč Vám katastr může dost věcí usnadnit? Ukážeme Vám vše, co v katastru nemovitostí naleznete v pár jednoduchých bodech.
Právo a finance |  02.10.2019
Tečkou za stavbou nebo rekonstrukcí nemovitosti je kolaudace, pokud tento krok přeskočíte, dům se považuje za nedokončený a může to vést k problémům například u pojišťoven. Kolik kolaudace stojí a jak na ni? S tím Vám rádi poradíme v tomto článku.
Právo a finance |  02.05.2019
Budoucí majitelé často podceňují obsah rezervační či kupní smlouvy a nedbají na právní prověření nemovitosti. Přitom tyto závady lze včas odhalit. Nevsázejte jen na slova prodávajícího, my Vám ukážeme na co si dát pozor.
Právo a finance |  02.12.2018
Chcete budovat pasivní příjem? Máte peníze navíc, ale nevíte, kam je uložit? Investice do nemovitostí je pořád jedna z nejlepších a nejstabilnějších variant. Ukážeme Vám základní kroky, jak na investování do nemovitostí z pohledu dlouholeté realitní kanceláře.
Právo a finance |  03.11.2018
Reálná výše provize realitních kanceláří? Chcete koupit či prodat nemovitost, ale provize realitní kanceláře Vám přijde vysoká? Ukážeme Vám vše, co se v provizi skrývá a kolik práce za prodejem či koupí nemovitosti vůbec je.
Právo a finance |  01.10.2018
Víme opravdu, jak správně formulovat poptávku a následně jednat tak, aby koupě proběhla bezpečně a bezproblémově? To vše si povíme a shrneme v následujících řádcích.
Právo a finance |  01.09.2018
Získání hypotéky se opět více komplikuje a podmínky zpřísňují. Co vše potřebujete splnit a jaké jsou změny? Česká národní banka v létě vydala doporučení, my Vám je shrneme.

Instagram

Novinky v naší nabídce a další zajímavý obsah naleznete
na našich sociálních sítích a webu!

 

Zjistit cenu své nemovitosti