Právo a finance | 02.05.2019

V katastru nemovitostí jako doma. Jak odhalit právní vady vysněné nemovitosti včas?

Neznalost neomlouvá a s poctivostí nejdál dojdeš. Dvě tvrzení, kterými by se při hledání bytu či domu měl řídit jak kupující, tak prodávající. Budoucí majitelé často podceňují obsah rezervační či kupní smlouvy a také dostatečně nedbají na právní prověření nemovitosti. Právní vady nemovitosti lze přitom často odhalit zavčas.

Prodávající by měl být vždy tím, kdo jde s pravdou ven a upozorní na vady nemovitosti. Vždy je za ně totiž zodpovědný, a to i po uskutečnění prodeje. Pravdou však zůstává, že veřejně dostupné informace, včetně těch z katastru nemovitostí, by si měl ve vlastním zájmu kupující vyhledat sám a nespoléhat na „dobrosrdečnost“ majitele.

Na co si dát pozor?

Právní vady lze zjistit z katastru nemovitostí, proto dbejte na důkladné prostudování zápisu v katastru a zákresu v katastrální mapě. Můžete zde zjistit, zda na nemovitosti nevázne zástavní, předkupní či jiné věcné právo třetí osoby. Pozornost věnujte i poznámce o spornosti, která může znamenat, že je nemovitost předmětem soudního sporu.

Nebojte se ani klást otázky přímo prodávajícímu, ptejte se na sousedské vztahy, inženýrské sítě, stavebně technický stav nemovitosti i na to, kdy provedl poslední rekonstrukci a jaké při ní byly použity materiály. Majitele nemovitosti si také můžete prověřit v insolvenčním rejstříku

Novostavba se zárukou

Kupujete-li novostavbu, máte právo v případě zjištění vady tuto skutečnost ihned nahlásit a požadovat její odstranění. Dle typu závady je možné žádat také doplnění (v případě, že je závadou absence), slevu či odstoupení od smlouvy. V případě deklarovaných novostaveb je tak kupující v jisté výhodě.

Neznamená však, že pokud nekupujete novostavbu, ale nemovitost „s historií“, nemáte právo zjištěné vady reklamovat. Ujistí-li vás prodávající o nezávadnosti nemovitosti, nese odpovědnost za všechny vady, které v době uzavření smlouvy měla, ať už byly viditelné, nebo se projevily později.

Nezáleží ani na tom, zda prodávající o vadách věděl, či ne. Vždy se jedná o vady, se kterými nemovitost převedl na nového majitele, tudíž za ně odpovědnost nese. A z opačného konce – vadou je i vlastnost, kterou prodávající garantoval, nemovitost jí však nedisponuje.

U starších nemovitostí je však vždy potřeba počítat s tím, že se jedná o stavbu používanou, s určitou mírou opotřebení. V budoucnosti se tak zkrátka drobným i větším opravám nevyhnete.

Nic neuspěchat a oslovit odborníky

I při sebevětší ostražitosti bohužel není zaručeno, že novému majiteli zkrátka něco neunikne. Z katastru nemovitosti například nelze zjistit informace týkající se nájemních a pachtovních vztahů. Co se faktických vad týče, nejspolehlivějším řešením je využít služeb stavebního inženýra či dozoru, jenž je schopen takové vady odhalit zavčasu.

Za vady nemovitosti, které lze zjistit v době uzavření smlouvy z katastru nemovitostí, prodávající neodpovídá. Proto byste si při koupi vysněného bytu či domu měli dát načas, ověřit veškeré dostupné informace, využít služeb odborníků, kteří vám pomohou odhalit případné vady nemovitosti, a především nekupovat zajíce v pytli.

Marketingové oddělení

Další nabídky

Zobrazit vše

Podobné články

Právo a finance |  15.08.2024
Investice do nemovitostí je v Česku jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zhodnocovat peníze a ochránit je před inflací. Zároveň představuje jednu z možností, jak s minimem rizika finančně zajistit sebe, rodinu a případně i potomky. Tento typ investice s sebou nese řadu výhod. Než se však do investování pustíte, je třeba zvážit i celou řadu dalších faktorů a především se poradit s odborníky, kteří se na realitním trhu dlouhodobě pohybují.
Právo a finance |  10.07.2024
Při každém prodeji či nákupu nemovitosti je jedním z důležitých kroků úschova peněz. Řada lidí by se tomuto úkonu ráda vyhnula, aby ušetřili náklady ve výši několika tisíc korun, zejména pokud prodej probíhá bez realitky. Mnohdy ani nevěří v bezpečnost úschovy. V tomto článku vám vysvětlíme, jak úschovy fungují, proč je důležité jich využít, jaké existují typy a podíváme se také na jejich výhody i nevýhody.
Právo a finance |  03.06.2024
Vysnili jste si svůj rodinný dům či rezidenci a rozhodli jste se stavět? Pak vás čeká jeden z nejzásadnějších kroků – výběr a nákup vhodného pozemku. Z naší zkušenosti můžeme říct, že se jedná o jednu z největších výzev v oblasti nemovitostí vůbec. Proto jsme si pro vás připravili několik rad a kroků, jak v praxi postupovat.
Právo a finance |  21.02.2024
Katastr nemovitostí je především velmi cenný zdroj informací o všech nemovitostech v ČR. Najdete v něm jejich soupis s bližším popisem, ale také informace o tom, kdo vlastní např. sousední byt, okolní stavby i pozemky napříč celou republikou. Nebo vás zajímají geometrické plány, existence věcného břemena na nemovitosti, zástava či kolaudační rozhodnutí? Nahlížení do katastru nemovitostí je veřejně přístupné každému – odborníkům na prodej nemovitostí i laické veřejnosti, zdarma a bez registrace.
Právo a finance |  03.01.2024
Vyplatí se pronajímat byt bez realitky, nebo naopak s pomocí zkušeného odborníka? Jak si dobře nastavit nájemní smlouvu a prověřit zájemce o bydlení ve vaší nemovitosti, abyste našli kvalitního nájemníka, který plní závazky? A musíte při pronájmu řešit i katastr? Na základě šestnáctileté praxe naší kanceláře TAJOVSKÝ reality vám poradíme, na co si dát pozor, a proč si díky realitní kanceláři ušetříte nejen čas a starosti, ale také peníze.
Právo a finance |  10.05.2023
Zjištění majitele nemovitosti lze snadno provést online prostřednictvím webu ČÚZK. Na stránce cuzk.cz můžete zdarma nahlížet do katastru nemovitostí, vyhledávat podle adresy či čísla parcely a získat základní údaje o nemovitostech. Pro detailnější informace, jako je výpis z katastru, je však služba zpoplatněna. Online přístup je rychlý, dostupný 24/7 a využíván širokou škálou uživatelů.
Právo a finance |  08.02.2020
Družstevní byty začínají být opět populární, proto jsme Vám sepsali vše, na co si dát pozor a jak je to s hypotékou u družstevních bytů.
Právo a finance |  06.11.2019
Jak se zorientovat v katastru nemovitostí, co vše v něm naleznete a proč Vám katastr může dost věcí usnadnit? Ukážeme Vám vše, co v katastru nemovitostí naleznete v pár jednoduchých bodech.
Právo a finance |  02.10.2019
Tečkou za stavbou nebo rekonstrukcí nemovitosti je kolaudace, pokud tento krok přeskočíte, dům se považuje za nedokončený a může to vést k problémům například u pojišťoven. Kolik kolaudace stojí a jak na ni? S tím Vám rádi poradíme v tomto článku.
Právo a finance |  05.04.2019
Při pořízení bytu či domu nesmí kupující zapomínat na daň z nabytí nemovitosti, kterou je povinen hradit. Existují případy, kdy je nový majitel nemovitosti od tohoto výdaje osvobozen a my Vám prozradíme potřebné podmínky pro tuto úlevu.
Právo a finance |  02.12.2018
Chcete budovat pasivní příjem? Máte peníze navíc, ale nevíte, kam je uložit? Investice do nemovitostí je pořád jedna z nejlepších a nejstabilnějších variant. Ukážeme Vám základní kroky, jak na investování do nemovitostí z pohledu dlouholeté realitní kanceláře.
Právo a finance |  03.11.2018
Reálná výše provize realitních kanceláří? Chcete koupit či prodat nemovitost, ale provize realitní kanceláře Vám přijde vysoká? Ukážeme Vám vše, co se v provizi skrývá a kolik práce za prodejem či koupí nemovitosti vůbec je.
Právo a finance |  01.10.2018
Víme opravdu, jak správně formulovat poptávku a následně jednat tak, aby koupě proběhla bezpečně a bezproblémově? To vše si povíme a shrneme v následujících řádcích.
Právo a finance |  01.09.2018
Získání hypotéky se opět více komplikuje a podmínky zpřísňují. Co vše potřebujete splnit a jaké jsou změny? Česká národní banka v létě vydala doporučení, my Vám je shrneme.

Buďte s námi ve spojení

Novinky v naší nabídce a další zajímavý obsah naleznete
na našich sociálních sítích a webu!

 

Zjistit cenu své nemovitosti