Právo a finance | 03.01.2024

Pronájem bytu? Na co si dát pozor, když pronajímáte nemovitosti

Proč se vyplatí zadat pronájem bytu realitní kanceláři?

Důvodů je hned několik. Realitní kancelář vám najde nájemníka, ale zároveň za vás vše vyřeší. Díky tomu máte jako majitel větší šanci, že nájemník, kterého do svého bytu získáte, bude slušný, bezproblémový a solventní.

Realitní poradce za vás také obvykle vyřeší veškerou komunikaci s potenciálními zájemci. Těch může být v první fázi i několik desítek, včetně záplavy telefonátů, které musíte řešit i během večerů a víkendů. Výjimkou nejsou ani emotivní příběhy zájemců, které naši makléři často slýchají, proč by pronájem měli získat právě oni (důvodem může být např. nařízený termín vystěhování z předchozího nájmu apod.). 

Většina zájemců o pronájem bytu ovšem bývá zcela nevhodná. Díky spolupráci s naší realitní kanceláří toto odfiltrujete a nemusíte se o nic starat, ať řešíte byty k pronájmu nebo prodej bytu. U nejasných případů náš makléř také kontaktuje bývalé pronajímatele nebo zaměstnavatele a ověřuje si historii či spolehlivost zájemce. 

Kauce, provize a dotazník

Obecně platí, že pokud nájemník řeší bydlení přes realitní kancelář, musí mít nejen dostatečnou hotovost na první nájem, ale také na provizi pro realitku, která se platí při podpisu smlouvy, a na kauci. Do začátku tak musí mít k dispozici částku ve výši tří měsíčních nájmů. 

Naopak při přímé domluvě mezi majitelem bytu a zájemcem o pronájem, která často probíhá na základě kontaktu přes sociální sítě, je mnohem větší pravděpodobnost, že si najdete nesolventního nájemníka. 

V naší realitní kanceláři díky zkušenostem z jednání s lidmi už během prvního kontaktu dobře poznáme potenciálně problémové klienty. Obvykle napoví zevnějšek klienta, jeho chování, způsob komunikace a jistým ukazatelem je i nedochvilnost na první sjednané prohlídce.  

Každému zájemci také posíláme před první prohlídkou dotazník. Díky tomu zjistíme, kde bydlí, pracují, jestli si berou do pronájmu nějaká zvířata, kolik osob bude žít společně v domácnosti atd. Díky těmto postupům jednoduše zjistíme více a vyfiltrujeme až 90 procent nevhodných zájemců.

Nájemní smlouva

Dobře nastavená nájemní smlouva je pro pronajímatele zásadní. Její zákonitosti jsou vymezeny občanským zákoníkem, proto má majitel při jejím sestavení značně omezené možnosti – ze zákona např. vždy platí tříměsíční výpovědní lhůta. 

Smlouva by měla chránit obě smluvní strany a zároveň předcházet případným sporným situacím. Měla by specifikovat předmět a výši nájmu, zálohy na energie, dobu pronájmu, výši kauce a další podmínky pronájmu. V naší kanceláři smlouvu vždy podepisujeme na dobu určitou, abychom předešli problémům. Pokud se přesto problémy s nájemníky vyskytnou, jsme majitelům bytů a nemovitostí, s nimiž spolupracujeme, k dispozici a vše s nimi řešíme. A pokud si vezmeme od majitele provizi a nájemník se např. do roka vystěhuje, bereme situaci jako vlastní pochybení a zdarma najdeme nového.

Majitele také na základě zkušeností usměrníme, pokud by např. měli na nájemníky neadekvátní požadavky, jako je nereálná výše kauce apod.

Kultivujeme trh s pronájmy bytů

Klientům také poskytujeme analýzu jejich nemovitostí, tzn. zda je byt či jiná nemovitost k pronájmu vhodná. 

„Snažíme se trh s pronájmy bytů kultivovat. Pokud k nám přijde majitel a nabízí byt ve špatném stavu, nevezmeme ho a doporučíme, aby se provedla rekonstrukce bytu, nebo ho prodal a koupil jinou nemovitost,“ říká Ing. Jan Tajovský a dodává: „Máme těžce nabyté zkušenosti s vlastními nemovitostmi, které pronajímáme. Díky tomu chápeme pronájem bytu jako skutečnou službu nájemníkovi. Proto nabízíme byt vždy čistý, plně vybavený a nájemník má vstup do nového bydlení co nejjednodušší.“ 

Cena pronájmu je pak pochopitelně o něco vyšší, ale klient má vše, co k okamžitému bydlení potřebuje. Díky tomu pak najdeme solventního nájemníka, který si pronájem může dovolit.

Pokud chce ale majitel přesto pronajímat byt ve špatném stavu, pravděpodobně přitáhne méně solventní nájemníky a vystavuje se většímu riziku problémů.

Nájemní smlouva a katastr nemovitostí? 

Nájem bytu je závazkem pouze mezi pronajímatelem a nájemcem, do katastru nemovitostí se tedy zapisovat nemusí. Pokud ale vlastník pronajaté nemovitosti zápis navrhne, nájem bytu je možné do katastru zapsat. Stejně tak není třeba při uzavírání nájemní smlouvy řešit výpis z katastru.

Ing. Jan Tajovský
Vystudoval jsem VUT na Stavební fakultě v Brně a své znalosti jsem dále rozvíjel na stáži v Rakousku. Práce v oboru nemovitostí byl můj dlouhodobý sen. Aby také ne, když jsem mohl navázat na rodinnou tradici. V roce 2008 jsme založili naši realitní kancelář, která se každým rokem posouvá vpřed.

Další nabídky

Zobrazit vše

Podobné články

Právo a finance |  15.08.2024
Investice do nemovitostí je v Česku jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zhodnocovat peníze a ochránit je před inflací. Zároveň představuje jednu z možností, jak s minimem rizika finančně zajistit sebe, rodinu a případně i potomky. Tento typ investice s sebou nese řadu výhod. Než se však do investování pustíte, je třeba zvážit i celou řadu dalších faktorů a především se poradit s odborníky, kteří se na realitním trhu dlouhodobě pohybují.
Právo a finance |  10.07.2024
Při každém prodeji či nákupu nemovitosti je jedním z důležitých kroků úschova peněz. Řada lidí by se tomuto úkonu ráda vyhnula, aby ušetřili náklady ve výši několika tisíc korun, zejména pokud prodej probíhá bez realitky. Mnohdy ani nevěří v bezpečnost úschovy. V tomto článku vám vysvětlíme, jak úschovy fungují, proč je důležité jich využít, jaké existují typy a podíváme se také na jejich výhody i nevýhody.
Právo a finance |  03.06.2024
Vysnili jste si svůj rodinný dům či rezidenci a rozhodli jste se stavět? Pak vás čeká jeden z nejzásadnějších kroků – výběr a nákup vhodného pozemku. Z naší zkušenosti můžeme říct, že se jedná o jednu z největších výzev v oblasti nemovitostí vůbec. Proto jsme si pro vás připravili několik rad a kroků, jak v praxi postupovat.
Právo a finance |  21.02.2024
Katastr nemovitostí je především velmi cenný zdroj informací o všech nemovitostech v ČR. Najdete v něm jejich soupis s bližším popisem, ale také informace o tom, kdo vlastní např. sousední byt, okolní stavby i pozemky napříč celou republikou. Nebo vás zajímají geometrické plány, existence věcného břemena na nemovitosti, zástava či kolaudační rozhodnutí? Nahlížení do katastru nemovitostí je veřejně přístupné každému – odborníkům na prodej nemovitostí i laické veřejnosti, zdarma a bez registrace.
Právo a finance |  10.05.2023
Zjištění majitele nemovitosti lze snadno provést online prostřednictvím webu ČÚZK. Na stránce cuzk.cz můžete zdarma nahlížet do katastru nemovitostí, vyhledávat podle adresy či čísla parcely a získat základní údaje o nemovitostech. Pro detailnější informace, jako je výpis z katastru, je však služba zpoplatněna. Online přístup je rychlý, dostupný 24/7 a využíván širokou škálou uživatelů.
Právo a finance |  08.02.2020
Družstevní byty začínají být opět populární, proto jsme Vám sepsali vše, na co si dát pozor a jak je to s hypotékou u družstevních bytů.
Právo a finance |  06.11.2019
Jak se zorientovat v katastru nemovitostí, co vše v něm naleznete a proč Vám katastr může dost věcí usnadnit? Ukážeme Vám vše, co v katastru nemovitostí naleznete v pár jednoduchých bodech.
Právo a finance |  02.10.2019
Tečkou za stavbou nebo rekonstrukcí nemovitosti je kolaudace, pokud tento krok přeskočíte, dům se považuje za nedokončený a může to vést k problémům například u pojišťoven. Kolik kolaudace stojí a jak na ni? S tím Vám rádi poradíme v tomto článku.
Právo a finance |  02.05.2019
Budoucí majitelé často podceňují obsah rezervační či kupní smlouvy a nedbají na právní prověření nemovitosti. Přitom tyto závady lze včas odhalit. Nevsázejte jen na slova prodávajícího, my Vám ukážeme na co si dát pozor.
Právo a finance |  05.04.2019
Při pořízení bytu či domu nesmí kupující zapomínat na daň z nabytí nemovitosti, kterou je povinen hradit. Existují případy, kdy je nový majitel nemovitosti od tohoto výdaje osvobozen a my Vám prozradíme potřebné podmínky pro tuto úlevu.
Právo a finance |  02.12.2018
Chcete budovat pasivní příjem? Máte peníze navíc, ale nevíte, kam je uložit? Investice do nemovitostí je pořád jedna z nejlepších a nejstabilnějších variant. Ukážeme Vám základní kroky, jak na investování do nemovitostí z pohledu dlouholeté realitní kanceláře.
Právo a finance |  03.11.2018
Reálná výše provize realitních kanceláří? Chcete koupit či prodat nemovitost, ale provize realitní kanceláře Vám přijde vysoká? Ukážeme Vám vše, co se v provizi skrývá a kolik práce za prodejem či koupí nemovitosti vůbec je.
Právo a finance |  01.10.2018
Víme opravdu, jak správně formulovat poptávku a následně jednat tak, aby koupě proběhla bezpečně a bezproblémově? To vše si povíme a shrneme v následujících řádcích.
Právo a finance |  01.09.2018
Získání hypotéky se opět více komplikuje a podmínky zpřísňují. Co vše potřebujete splnit a jaké jsou změny? Česká národní banka v létě vydala doporučení, my Vám je shrneme.

Buďte s námi ve spojení

Novinky v naší nabídce a další zajímavý obsah naleznete
na našich sociálních sítích a webu!

 

Zjistit cenu své nemovitosti