Právo a finance | 01.09.2018

Podmínky pro získání hypotéky zpřísňují. Jak teď budou banky posuzovat právě vaši bonitu?

Žadatelé o hypoteční úvěr se musejí připravit na to, že jejich cesta k vlastnímu bydlení bude zase o něco složitější. Česká národní banka v létě vydala doporučení, aby banky přitvrdily. A tak se i stane – od 1. října 2018.

Co se změní

Nastupující regulace vnáší do hodnocení úvěruschopnosti dvě nová pravidla:

  1.  Celkový dluh (všechny vaše závazky) nesmí být vyšší jak devítinásobek ročního čistého příjmu (tzv. ukazatel DTI neboli debt to income).
    Příklad: Chcete získat hypotéku 2 000 000 Kč. Máte už půjčku, ze které vám zbývá vrátit ještě 100 000 Kč. Váš celkový dluh by tedy byl 2 100 000 Kč. Váš roční čistý příjem je 300 000 Kč. DTI = 7 (sedminásobek).

  2. Splátka všech závazků nesmí přesáhnout 45 % měsíčního čistého příjmu (tzv. ukazatel DSTI neboli debt service to income).
    Příklad: S hypotékou byste měsíčně spláceli 8 000 Kč. Čistý měsíční příjem máte 25 000 Kč. DSTI = 32 (32 procent).

 

Pokud se tedy chystáte ucházet o hypoteční úvěr, s největší pravděpodobností budete muset slevit ze svých představ o půjčené sumě. Nebo dokonce hledat jiné možnosti financování…

Novinka? Někde ani moc ne

Ačkoliv se tyto změny nesetkávají u široké veřejnosti s vřelým přijetím, některé bankovní společnosti zavedly podobně přísnější podmínky už před časem a samy od sebe.

Například Česká spořitelna tak u žadatele ověřuje, jestli splátka (a třeba i v součtu s dříve poskytnutými úvěry) nespolkne víc jak 50 % čistého měsíčního příjmu.

Naděje v podobě výjimky?

Doba neomezených a lehce dostupných hypoték tedy skutečně skončila. Ale nevěste hlavu. ČNB počítá s tím, že u některých specifických případů bude nutné nastavit parametry úvěru „na míru“, bez splnění doporučených limitů. A třeba do této povolené výjimky zapadnete i vy se svými možnostmi.

Nutno však podotknout, že tyto individuálně vyřízené žádosti mohou u každé banky tvořit maximálně 5 % z celkového objemu poskytnutých hypoték.

Abyste se tedy ani nyní nemuseli vzdát snu o vlastním bytě či domě, doporučujeme probrat plány se zkušeným specialistou, který vám pomůže najít nejlepší variantu právě pro vás.

Chcete mít jistotu, že oslovíte spolehlivého odborníka? Pak nikoho nehledejte a rovnou se obraťte na nás. 

Na tvorbě tohoto článku se podílel hypoteční specialista Robert Skoupil.

Marketingové oddělení

Další nabídky

Zobrazit vše

Podobné články

Právo a finance |  15.08.2024
Investice do nemovitostí je v Česku jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zhodnocovat peníze a ochránit je před inflací. Zároveň představuje jednu z možností, jak s minimem rizika finančně zajistit sebe, rodinu a případně i potomky. Tento typ investice s sebou nese řadu výhod. Než se však do investování pustíte, je třeba zvážit i celou řadu dalších faktorů a především se poradit s odborníky, kteří se na realitním trhu dlouhodobě pohybují.
Právo a finance |  10.07.2024
Při každém prodeji či nákupu nemovitosti je jedním z důležitých kroků úschova peněz. Řada lidí by se tomuto úkonu ráda vyhnula, aby ušetřili náklady ve výši několika tisíc korun, zejména pokud prodej probíhá bez realitky. Mnohdy ani nevěří v bezpečnost úschovy. V tomto článku vám vysvětlíme, jak úschovy fungují, proč je důležité jich využít, jaké existují typy a podíváme se také na jejich výhody i nevýhody.
Právo a finance |  03.06.2024
Vysnili jste si svůj rodinný dům či rezidenci a rozhodli jste se stavět? Pak vás čeká jeden z nejzásadnějších kroků – výběr a nákup vhodného pozemku. Z naší zkušenosti můžeme říct, že se jedná o jednu z největších výzev v oblasti nemovitostí vůbec. Proto jsme si pro vás připravili několik rad a kroků, jak v praxi postupovat.
Právo a finance |  21.02.2024
Katastr nemovitostí je především velmi cenný zdroj informací o všech nemovitostech v ČR. Najdete v něm jejich soupis s bližším popisem, ale také informace o tom, kdo vlastní např. sousední byt, okolní stavby i pozemky napříč celou republikou. Nebo vás zajímají geometrické plány, existence věcného břemena na nemovitosti, zástava či kolaudační rozhodnutí? Nahlížení do katastru nemovitostí je veřejně přístupné každému – odborníkům na prodej nemovitostí i laické veřejnosti, zdarma a bez registrace.
Právo a finance |  03.01.2024
Vyplatí se pronajímat byt bez realitky, nebo naopak s pomocí zkušeného odborníka? Jak si dobře nastavit nájemní smlouvu a prověřit zájemce o bydlení ve vaší nemovitosti, abyste našli kvalitního nájemníka, který plní závazky? A musíte při pronájmu řešit i katastr? Na základě šestnáctileté praxe naší kanceláře TAJOVSKÝ reality vám poradíme, na co si dát pozor, a proč si díky realitní kanceláři ušetříte nejen čas a starosti, ale také peníze.
Právo a finance |  10.05.2023
Zjištění majitele nemovitosti lze snadno provést online prostřednictvím webu ČÚZK. Na stránce cuzk.cz můžete zdarma nahlížet do katastru nemovitostí, vyhledávat podle adresy či čísla parcely a získat základní údaje o nemovitostech. Pro detailnější informace, jako je výpis z katastru, je však služba zpoplatněna. Online přístup je rychlý, dostupný 24/7 a využíván širokou škálou uživatelů.
Právo a finance |  08.02.2020
Družstevní byty začínají být opět populární, proto jsme Vám sepsali vše, na co si dát pozor a jak je to s hypotékou u družstevních bytů.
Právo a finance |  06.11.2019
Jak se zorientovat v katastru nemovitostí, co vše v něm naleznete a proč Vám katastr může dost věcí usnadnit? Ukážeme Vám vše, co v katastru nemovitostí naleznete v pár jednoduchých bodech.
Právo a finance |  02.10.2019
Tečkou za stavbou nebo rekonstrukcí nemovitosti je kolaudace, pokud tento krok přeskočíte, dům se považuje za nedokončený a může to vést k problémům například u pojišťoven. Kolik kolaudace stojí a jak na ni? S tím Vám rádi poradíme v tomto článku.
Právo a finance |  02.05.2019
Budoucí majitelé často podceňují obsah rezervační či kupní smlouvy a nedbají na právní prověření nemovitosti. Přitom tyto závady lze včas odhalit. Nevsázejte jen na slova prodávajícího, my Vám ukážeme na co si dát pozor.
Právo a finance |  05.04.2019
Při pořízení bytu či domu nesmí kupující zapomínat na daň z nabytí nemovitosti, kterou je povinen hradit. Existují případy, kdy je nový majitel nemovitosti od tohoto výdaje osvobozen a my Vám prozradíme potřebné podmínky pro tuto úlevu.
Právo a finance |  02.12.2018
Chcete budovat pasivní příjem? Máte peníze navíc, ale nevíte, kam je uložit? Investice do nemovitostí je pořád jedna z nejlepších a nejstabilnějších variant. Ukážeme Vám základní kroky, jak na investování do nemovitostí z pohledu dlouholeté realitní kanceláře.
Právo a finance |  03.11.2018
Reálná výše provize realitních kanceláří? Chcete koupit či prodat nemovitost, ale provize realitní kanceláře Vám přijde vysoká? Ukážeme Vám vše, co se v provizi skrývá a kolik práce za prodejem či koupí nemovitosti vůbec je.
Právo a finance |  01.10.2018
Víme opravdu, jak správně formulovat poptávku a následně jednat tak, aby koupě proběhla bezpečně a bezproblémově? To vše si povíme a shrneme v následujících řádcích.

Instagram

Novinky v naší nabídce a další zajímavý obsah naleznete
na našich sociálních sítích a webu!

 

Zjistit cenu své nemovitosti